Event Champion - Men's

NED-57
Ben Van Der Steen

Event Champion - Women's

FRA-775
Delphine Cousin

PWA Event ::: Detailed Information

Event Results

Wave Men
# Name / Elimination Sail #   Disc Final Points
0 Nicholas Warmuth US-36 Starboard, Gaastra, Dakine
60.5
0
 
60.5
0 Hans Botnen-Waarum N-257 North Sails, Fanatic
60.5
0
 
60.5
0 Jeffrey Sutherland KC-2
60.5
0
 
60.5
0 Frederic Steineck US-09
60.5
0
 
60.5
0 Leo Ray F-200 Naish Sails, Naish (Boards), Naish Boards, MFC
60.5
0
 
60.5
0 Takafumi Noguchi J-39 North Sails, Fanatic
60.5
0
 
60.5
0 Jake Miller US-77 Dakine, Quatro International
60.5
0
 
60.5
0 Andres "Pipe" Martinez C-41 Starboard
60.5
0
 
60.5
0 Takaharu Kamaguchi J-3 Mistral
60.5
0
 
60.5
0 Skyler Haywood X-1 Quatro International
60.5
0
 
60.5
0 Doron Hackam AC-2
60.5
0
 
60.5
0 Marco Bosi I-1
60.5
0
 
60.5
0 Nicolas Reynes F-456 Gaastra, Tabou Boards
52.5
0
 
52.5
0 Phil McGain AUS-7 MauiSails
52.5
0
 
52.5
0 Mariano Estivill A-11 RRD, Dakine, MFC
52.5
0
 
52.5
0 Regis Bouron F-300 Dakine
52.5
0
 
52.5
0 Frederic Bonneff E-98 MauiSails
52.5
0
 
52.5
0 Peter Volwater H-24 North Sails, F2
44.5
0
 
44.5
0 Klaas Voget G-4 NeilPryde, Fanatic, MFC
44.5
0
 
44.5
0 Josh Stone USA-6 NeilPryde, JP Australia
44.5
0
 
44.5
0 Pedro Loureiro BRA-669 Naish Boards
44.5
0
 
44.5
0 Kai Lenny US-1112 Naish Sails, Naish Boards
44.5
0
 
44.5
0 Tony Garcia DR-17 RRD, Dakine
44.5
0
 
44.5
0 Fabrice Beaux F-911 RRD, NeilPryde, Roberto Ricci Design Boards, MFC
44.5
0
 
44.5
0 Julien Taboulet F-100 F2, Naish Sails
36.5
0
 
36.5
0 Eyal Shelef ISR-43 NeilPryde, MFC, Quatro International
36.5
0
 
36.5
0 Michi Schweiger AUT-54 Naish Sails, Naish (Boards), Naish Boards
36.5
0
 
36.5
0 Francisco Porcella I-69 Mistral, Simmer Style, Dakine, MFC
36.5
0
 
36.5
0 Ian Mouro Lemos BRA-85 NeilPryde, JP
36.5
0
 
36.5
0 Glenn Haslbeck KC-00
36.5
0
 
36.5
0 Francisco Fonseca P-72 RRD, Simmer Style
36.5
0
 
36.5
0 Nicolas Akgazciyan F-400 Starboard, Gun Sails, MFC
36.5
0
 
36.5
0 Nat Gill US-19 Simmer Style, Dakine
30.5
1127
 
30.5
0 Christopher Ferraretto E-99 Gun Sails, MFC, Quatro International
30.5
1127
 
30.5
0 Drew Farrior US-35
30.5
1127
 
30.5
0 Joban Camille AC-01 Quatro International
30.5
1127
 
30.5
0 Kevin Ponichtera US-006
26.5
1259
 
26.5
0 Graham Ezzy USA-1 Dakine, Quatro International
26.5
1259
 
26.5
0 Jonas Ceballos E-40 Fanatic, Simmer Style, MFC
26.5
1259
 
26.5
0 Tristan Boxford K-35 Gaastra, Quatro International
26.5
1259
 
26.5
0 Thomas Traversa F-3 Gaastra, Tabou Boards
22.5
1391
 
22.5
0 Vidar Jensen N-44 North Sails
22.5
1391
 
22.5
0 Baptiste Gossein F-61 NeilPryde, JP Australia
22.5
1391
 
22.5
0 Marcilio "Brawzinho" Browne BRA-105 Mistral, Gaastra
22.5
1391
 
22.5
0 Keith Teboul US-60 MFC, Quatro International
18.5
1523
 
18.5
0 John Skye K-57 F2, Naish Sails
18.5
1523
 
18.5
0 Boujmaa Guilloul M-3 Starboard, MFC
18.5
1523
 
18.5
0 Francisco Goya A-211 MFC
18.5
1523
 
18.5
0 Jesse Brown US-055 MFC, Quatro International
15.5
1622
 
15.5
0 Antoine Albeau F-192 NeilPryde, Starboard
15.5
1622
 
15.5
0 Alex Mussolini E-30 RRD, NeilPryde, Roberto Ricci Design Boards
13.5
1688
 
13.5
0 Micah Buzianis USA-34 NeilPryde, JP, MFC
13.5
1688
 
13.5
0 Kauli Seadi BRA-253 NeilPryde, JP Australia, Mormaii, MFC
11.5
1754
 
11.5
0 Kai Katchadourian US-33 Simmer Style, Dakine, MFC, Quatro International
11.5
1754
 
11.5
0 Scott McKercher KA-181 Starboard
9.5
1820
 
9.5
0 Ross Williams GBR-83 Gaastra, Tabou Boards
9.5
1820
 
9.5
0 Nik Baker K-66 North Sails, Mistral
8.0
1869
 
8
0 Victor Fernandez Lopez E-42 Fanatic, Simmer Style, MFC
7.0
1902
 
7
0 Matt Pritchard US-10 Gaastra, Dakine, Tabou Boards
6.0
1935
 
6
0 Ricardo Campello V-111 NeilPryde, JP Australia, MFC
5.0
1968
 
5
0 Levi Siver USA-0 NeilPryde, Dakine, MFC, Quatro International
4.0
2001
 
4
0 Kevin Pritchard US-3 Starboard, Gaastra, Dakine, MFC
3.0
2034
 
3
0 Josh Angulo CV-1 Dakine, MauiSails
0.7
2100
 
0.7
0 Jason Polakow KA-1111 NeilPryde, JP Australia
2.0
2067
 
2