Current Event Leader Men's Wave - La Torche

V-111
Ricardo Campello

PWA Event ::: Detailed Information

2007 Guincho, Portugal

Jun 04 - Jun 09 2007 ::: World Cup

Event Results

Wave Men
# Name / Elimination Sail #   Disc Final Points
0 Augusto Teixeira P-131 North Sails
40.5
0
 
40.5
0 Eyal Shelef ISR-43 NeilPryde, MFC, Quatro International
40.5
0
 
40.5
0 Ben Proffitt K-800 Fanatic, Simmer Style, Dakine
40.5
0
 
40.5
0 Francisco Porcella I-69 Mistral, Simmer Style, Dakine, MFC
40.5
0
 
40.5
0 Rui Penacho P-13
40.5
0
 
40.5
0 Mat Pearch K-16 North Sails, Mistral
40.5
0
 
40.5
0 Ricardo Nogueira P-0
40.5
0
 
40.5
0 Ian Mouro Lemos BRA-85 NeilPryde, JP
40.5
0
 
40.5
0 Levi Lenz BRA-91 Naish Sails, Naish (Boards), Naish Boards
40.5
0
 
40.5
0 Florian Jung G-213 Gun Sails
40.5
0
 
40.5
0 Camille Juban GPE-8 Gun Sails, Quatro International
40.5
0
 
40.5
0 Orjan Jensen E-19 North Sails
40.5
0
 
40.5
0 Daniel Bruch G-1181 F2, Gaastra
40.5
0
 
40.5
0 Regis Bouron F-300 Dakine
40.5
0
 
40.5
0 Eleazar Alonso Sanchez E-41 NeilPryde, Fanatic
40.5
0
 
40.5
0 Peter Volwater H-24 North Sails, F2
24.5
1325
 
24.5
0 Julien Taboulet F-100 F2, Naish Sails
24.5
1325
 
24.5
0 Levi Siver USA-0 NeilPryde, Dakine, MFC, Quatro International
24.5
1325
 
24.5
0 Leo Ray F-200 Naish Sails, Naish (Boards), Naish Boards, MFC
24.5
1325
 
24.5
0 Kevin Pritchard US-3 Starboard, Gaastra, Dakine, MFC
24.5
1325
 
24.5
0 Marcos PĂ©rez E-7 Gun Sails, Exocet
24.5
1325
 
24.5
0 Dario Ojeda E-211 Gaastra, MFC, Quatro International
24.5
1325
 
24.5
0 Cyril Moussilmani F-71 North Sails, Fanatic
24.5
1325
 
24.5
0 Scott McKercher KA-181 Starboard
24.5
1325
 
24.5
0 Xavier Huart F-33 North Sails, Mistral, MFC
24.5
1325
 
24.5
0 Phil Horrocks K-303 NeilPryde, JP
24.5
1325
 
24.5
0 Francisco Fonseca P-72 RRD, Simmer Style
24.5
1325
 
24.5
0 Christopher Ferraretto E-99 Gun Sails, MFC, Quatro International
24.5
1325
 
24.5
0 Graham Ezzy USA-1 Dakine, Quatro International
24.5
1325
 
24.5
0 Ricardo Campello V-111 NeilPryde, JP Australia, MFC
24.5
1325
 
24.5
0 Nik Baker K-66 North Sails, Mistral
24.5
1325
 
24.5
0 Ross Williams GBR-83 Gaastra, Tabou Boards
12.5
1721
 
12.5
0 Robby Swift K-89 NeilPryde, JP Australia, JP
12.5
1721
 
12.5
0 John Skye K-57 F2, Naish Sails
12.5
1721
 
12.5
0 Matt Pritchard US-10 Gaastra, Dakine, Tabou Boards
12.5
1721
 
12.5
0 Jason Polakow KA-1111 NeilPryde, JP Australia
12.5
1721
 
12.5
0 Alex Mussolini E-30 RRD, NeilPryde, Roberto Ricci Design Boards
12.5
1721
 
12.5
0 Vidar Jensen N-44 North Sails
12.5
1721
 
12.5
0 Antoine Albeau F-192 NeilPryde, Starboard
12.5
1721
 
12.5
0 Thomas Traversa F-3 Gaastra, Tabou Boards
6.5
1919
 
6.5
0 Yann Sorlut F-60 Simmer Style
6.5
1919
 
6.5
0 Boujmaa Guilloul M-3 Starboard, MFC
6.5
1919
 
6.5
0 Jonas Ceballos E-40 Fanatic, Simmer Style, MFC
6.5
1919
 
6.5
0 Marcilio "Brawzinho" Browne BRA-105 Mistral, Gaastra
4.0
2001
 
4.0
0 Josh Angulo CV-1 Dakine, MauiSails
3.0
2034
 
3.0
0 Kauli Seadi BRA-253 NeilPryde, JP Australia, Mormaii, MFC
2.0
2067
 
2.0
0 Victor Fernandez Lopez E-42 Fanatic, Simmer Style, MFC
0.7
2100
 
0.7
0 Klaas Voget G-4 NeilPryde, Fanatic, MFC
40.5
0
 
40.5